בניית אתרים - יתרונות הצגת סרטוני וידאו בדפי האתר
המידע המועבר באמצעות אתר אינטרנט הוא מגוון וכולל טקסטים, תמונות, גראפיקה ווידאו. שימו לב: אתר אינטרנט אשר אינו משתמש בסרטוני וידאו כחלק אינטגרלי מאסטרטגיית ניהול התוכן שלו, אינו מממש את מלוא פוטנציאל ההמרה של אתר האינטרנט! על פי ניתוח מגמות, הצפי הוא שעד שנת 2017 75% (שלושה רבעים!) מתעבורת האינטרנט בעולם תנוצל על ידי סרטוני וידאו, צירוף המילה "וידאו" לדיוור ניוזלטר באימייל תעלה ב-20% את שיעור פתיחת הדיוור ותקטין ב- 25% את שיעורי ההסרה של החברים מרשימת הדיוור וכן, כ- 33% (שליש) מהמשתמשים במכשירי מובייל יבלו כשעה ביום בצפייה בסרטוני וידאו. מרגישים שאתם עומדים לפספס את הרכבת...? המשיכו לקרוא מאמר זה אשר דן ביתרונות ההולכים וגדלים של שילוב סרטוני וידאו בשלב בניית האתר או במהלך ניהול התוכן השוטף בו. בהמשך אציג גם מספר דרכים ליצירת תוכן וידאו אפקטיבי עבור אתר האינטרנט שלכם.
 
תסכימו איתי או שלא, אנחנו הופכים ליותר ויותר עצלנים ומי שמגיש לנו את התוכן בכפית לתוך הפה, צריך עכשיו גם להזיז לנו את הלסתות, להטות לנו את הראש אחורנית ותוך הסתמכות על כוח הכובד וחוק המשיכה, לדחוף לנו את התוכן כך שיתגלגל דרך הגרון ויחל שלב עיכולו (לשם עוד לא הגענו. לשמחתי!). תהליך זה קורה במידה לא מועטה במישור התכנים והמידע המועבר לנו באתרי אינטרנט ולכן כיום יותר מתמיד, יש לשקול בכובד ראש הפקת סרטוני וידאו עוד בטרם עלה אתר האינטרנט החדש או המחודש שלנו לרשת, כלומר כבר בשלב בניית האתר. על אחת כמה וכמה, כאשר האתר כבר פעיל ואנו עושים כמיטב יכולתנו לחידוש ועדכון התכנים שבו. אינפוגראפיקה וסרטוני וידאו מאפשרים לנו להיות עצלנים, להתרווח בכיסא ו"לחסוך" את המאמץ הכביר הכרוך בקריאה ולראיה - שאלו את עצמכם לאיזו מדיה צמודה האנושות כבר החל מאמצע המאה ה-20 - לספרות כתובה או לטלויזיה...?

יתרונות סרטוני וידאו באתר

 • ויזואליות: גולשים נוטים לחפש חוויה ויזואלית כשהם נכנסים לאתר ולסרטון וידאו קיים מאפיין מובנה של העברת חוויה כזו. רובנו נעדיף לראות משהו לפני שנצטרך או נרצה לקרוא אודותיו, כאשר אם אנו מרפרפים בדרך כלל בעין על טקסטים באתר, רוב הסיכויים שנעצור ונצפה בסרטון וידאו.
 • הצגה עצמית ויצירת אמון: מאחורי אתר האינטרנט עומד אדם או גוף כלשהו. יש להם שמות, פנים וקול - אותם רוב הסיכויים שהגולש לעולם לא יכיר. כאשר מציבים באתר סרטון וידאו תדמיתי, הדבר יוצר מיד קשר עם בני האדם העומדים מאחורי השירות או המוצרים הנמכרים באתר ועשוי במידה רבה להגדיל את האמון של הגולש בשירות או המוצר אותו מבקש האתר למכור.
 • הגדלת משך השהייה באתר: לקוח שנכנס לחנות יתעכב ויצפה במשהו שילכוד את מבטו. מבלי שהמוכר בחנות עשה כל פעולת תקשורת כלשהי עם הלקוח, הוא כבר הרוויח את הגדלת משך השהייה של הלקוח בחנות והגדיל את הסיכוי שהלקוח יתעניין ואף יבצע רכישה כלשהי. דבר דומה עושה סרטון וידאו באתר, כאשר הסרטון משמש כסוג של שובר שגרת טקסט - תמונה ולוכד את תשומת הלב של הגולש באופן בו אף אם משך הסרטון אינו עולה על שתי דקות, גדלים הסיכויים שהגולש באתר יתעכב על מנת לצפות בסרטון אשר יניע אותו לפעולה מכירתית באתר. כמו כן, גוגל אנליטיקס מלמד כי קיימת חשיבות למשך השהייה של הגולשים באתר. ניכר כי משך שהייה גדול יותר באתר מצביע על עניין של הגולשים בתוכן המוצג בו ולפיכך מגדיל את סיכויי האתר לדירוג גבוה יותר.
 • ריגוש: ניקח לדוגמא סרטון וידאו המתאר במשך דקה אחת את אופן פעולת מוצר מסוים ובמשך דקה נוספת מציג עדויות מצולמות של לקוחות מרוצים אשר קנו את המוצר ומשתמשים בו. לא יכולה להיות מכירה יעילה יותר משתי דקות מצטברות אלו וניתן להשוות אותן ללא פחות מאשר לחיצה על ההדק האמוציונלי של הגולש או הלקוח הפוטנציאלי באתר. לא קיים טקסט אשר מסוגל להגיע לרמה כזו של נגיעה ברגש של הגולש באתר.
 • זמינות: על מנת לחסוך בנפח אחסון האתר, בדרך כלל מעלים את הסרטון ליוטיוב ומושכים אותו משם לאתר. משמעות הדבר היא כפולה: לא זו בלבד שהסרטון זמין באתר, הוא זמין גם בערוץ היוטיוב של בעלי האתר וניתן לשתף אותו בדף הפייסבוק העסקי של האתר. מחקרים מראים כי תכני וידאו זוכים ל (שימו לב!) 1200% יותר שיתופים מאשר כל תכני הטקסט והתמונות ביחד! יתר על כן, יכול למשל בעל האתר לצרוב את הסרטון ולחלק אותו ללקוחות כחלק מקידום המכירות שלו או לחליפין, לשלוח קישור לסרטון הוידאו באמצעות דיוור ממוקד.
 • שיתוף ידע: קחו לדוגמא מקבץ סרטונים ללימוד פוטושופ, או מקבץ סרטונים ללימוד אילוסטרייטור. סרטוני וידאו אלו חינמיים לצפייה לכל דורש ונועדו לחלוק ידע ומיומנות עם כל מאן דבעי. כשאנו מדברים על אחריות חברתית ויוקר מחייה, חשוב שנזכור כי קיימים בידינו כלים לשיתוף היכולות המקצועיות שלנו באמצעות סרטוני וידאו וליצור בכך תשתית חברתית גדולה ויעילה יותר להתפתחות עסקית - לרווחת כולם ולא על חשבון איש.
 • מכירת ידע: אוקיי, לא כולם פילנטרופים ולא כולם רוצים לחלוק את הידע והמיומנות שלהם בחינם - לגיטימי לחלוטין. בעלי ידע או מיומנות ספציפיים אשר מעוניינים למכור את היכולות שלהם באמצעות לימוד מקוון, יכולים לעשות זאת על ידי צילום סרטוני וידאו וגביית תשלום מגולשים עבור הצפייה בסרטוני ההדרכה. תלוי כמובן באיכות החומר הלימודי המועבר, לימודים אונליין באמצעות סרטוני וידאו בתשלום יכולים לכלול את כל קשת התחומים והמקצועות הקיימים: לימודי העשרה, לימודי תעודה או הסמכה, קורסים ושיעורי עזר במקצועות שונים ואף סרטוני וידאו ללימוד מקצועות טכניים כגון: מחשבים, סלולר, עיצוב גראפי וכדומה.
 

כיצד יוצרים תכני וידאו אפקטיביים באתר?

היות ואנו חשופים כמעט כל רגע מחיינו לתכנים שיווקיים ברשת האינטרנט, בטלויזיה, ברחוב ובכביש, פיתחנו אדישות מסוימת לתכנים השיווקיים הללו ואנו נוטים לייחס אותם לתפאורה או לנוף הכללי של הדבר בו אנו עוסקים באותו רגע. חשוב לזכור עובדה זו על מנת שלא להשקיע משאבים בהפקת סרטוני וידאו אשר לא יזכו לתשומת הלב של הגולשים באתר. כמו כן חשוב לזכור, כי סרטון וידאו נועד למנוע או לפחות "לרכך" את החיכוך הטבעי הקיים בין הלקוח הפוטנציאלי לבין מציע השירות או המוצר באתר. לא הייתי מציע לאיש לוותר על המילה הכתובה, אך לנוכח המגמות הצפויות בעולם הסייבר, כן הייתי ממליץ לבעלי אתרים לפעול על פי קווי המנחה שלהלן בבואם להפיק תכני וידאו באתר האינטרנט:
 • תכנון מוקדם: מהו המסר שאנו רוצים להעביר בכל סרטון וידאו? סרטון וידאו אפקטיבי אינו אורך יותר מ 2-3 דקות וחשוב מאד לדבוק במסר אחד בלבד בכל סרטון וידאו, שכן העמסת מסרים בזמן קצר אינה אפקטיבית ויוצרת אצל הצופה תחושה מעיקה של חוסר מיקוד וחוסר רצינות. לפיכך, בשלב התכנון המוקדם מומלץ לקבוע בצורת ראשי פרקים מה יהיה המסר העיקרי והיחידי של כל סרטון. זכרו: סרטון הוידאו באתר מבוסס על השירות או המוצר/ים שלכם ולא קיים סרטון וידאו אשר מסוגל להתעלות על רמה נמוכה של שירות או מוצר. הוידאו, איכותי ככל שיהיה, יכול "לעבוד" על מישהו פעם אחת, אבל לא על כולם ובטח שלא כל הזמן.
 • עלילה: לכל מסר שקבענו, צריכה להיות עלילה העוטפת אותו. חשיבות לאין ערוך נודעת למבנה מסודר של פתיחה, גוף וסיכום לעלילה וזאת על מנת ליצור סדר הגיוני והעברה מדויקת של המסר בסרטון הוידאו. לדוגמא, סרטון וידאו שנועד לקדם מכירת מוצר מסוים יתחיל מתיאור בעיה, ימשיך לאופן פעולת המוצר לפתרון הבעיה ויסתיים בהנעה לפעולה של הצופה. אגב, העלילה יכולה להיות רצינית או הומוריסטית, כל עוד שהיא מקורית, איכותית ומעבירה את המסר באופן ברור.
 • מקצועיות: כולנו מסוגלים לצלם סרטון וידאו במכשיר הטלפון או במצלמת וידאו, אולם לא כולנו יודעים לעשות זאת באופן נכון ומקצועי. על אף העלות הכספית הכרוכה בכך, מומלץ לשכור את שירותיו של גוף מקצועי בעל ידע, מיומנות וניסיון בהפקת סרטוני וידאו תדמיתיים או מכירתיים - סרטונים באיכות גראפית גבוהה, בהם השפה והקול ברורים ונקיים. השקעה כספית זו תשתלם, תחזיר את עצמה ותסייע בהגדלת הרווח של בית העסק הרבה יותר מאשר צילום חובבני זול או חינמי.
 • הנעה לפעולה: לסרטון הוידאו עצמו קיים ערך מוסף כמדיה באתר, אך בהחלט ניתן להגדיל ערך זה באמצעות יצירת הנעה לפעולה, בעיקר בסוף הסרטון: קישור המוטמע בוידאו לדף נחיתה ייעודי עבור המוצר או השירות, קישור המפנה את הגולש להורדת קובץ או הצטרפות לרשימת דיוור, מספר טלפון חינם ליצירת קשר, קוד קופון המקנה הנחה על קבלת השירות או רכישת המוצר. הנעת הצופה בסרטון לפעולות מעין אלו הינה הכלי המכירתי החזק ביותר ומומלץ לעשות בו שימוש מושכל, כלומר לשוות להנעה זו לפעולה מראה או מצג טבעי ככל האפשר, על מנת שלא לנתק את הצופה מהחוויה שקיבל במהלך הסרטון. כמו כן, ככל שסרטון הוידאו יופץ וישותף ברשתות החברתיות, כך עולה הסיכוי שההנעה שבו לפעולה תגיע ליותר לקוחות פוטנציאליים.
 • בקרה ועדכון: אין די בהפקת סרטון וידאו והצבתו באתר העסק או בדף הפייבוק העסקי. חשוב מאד להתמיד במעקב אחר מספר הצפיות בסרטון ולהשתמש בכלי ניתוח שונים הקיימים ברשת, בכדי ליצור מסד נתונים מדויק ככל האפשר אודות יעילות הסרטון. יתכן שהסרטון מעביר את המסר שרציתם והוא מניע את הצופים בו באופן אופרטיבי, אך יתכן שהסרטון בו השקעתם משאבים רבים, אינו עונה על הציפיות שלכם. במידה והגעתם למסקנה האחרונה, מומלץ לערוך שינויים בסרטון ואף להחליף אותו בסרטון אחר, היות ואתר אינטרנט המציג סרטון וידאו שאינו אפקטיבי עלול ליצור לעצמו נזק תדמיתי.