פיתוח עסקי - יזמות עסקית באינטרנט
האם האינטרנט יכול בעצם להוות תחליף כמעט לכל תחום בחיים ובתוך כך לשמש גם תחליף בענפי המשק השונים? האינטרנט הינו ה-כלי ה-עסקי ה-שיווקי ה-הכרחי לכל עסק. אם לאחר התמוטטות בועת ההיי טק בשנת 2000 היו יכולים בעלי העסקים הפועלים בשיטות מסורתיות לנחם את עצמם בכך שכל מה שוירטואלי, כנראה יישאר וירטואלי ואין תחליף לשיווק המסורתי, הרי שהשנים האחרונות מבהירות בצורה חד משמעית, דרך גידול עצום בהיקפי מסחר מקוון, דרך קפיצה ענקית בתקציבי פרסום אינטרקטיבי, דרך שווי חברות אינטרנטיות ענק ובעיקר דרך הגידול במספר הגולשים: אם אתה לא באינטרנט אתה לא קיים!
 
האינטרנט מאפשר פניה לקהל יעד ממוקד ורחב בעלות נמוכה, שמירה על קשר הדוק עם לקוחות קיימים, ביצוע עסקאות מקוונות ומתמשכות עם גופים גדולים, העברת מסרים באמצעות שיווק ויראלי, בידול מחירים, מבצעי מכירות ועוד. עסק באינטרנט דומה מאוד לעסק בעולם האמיתי. למרות זאת צריך להכיר טוב את עולם האינטרנט על מנת לדעת איפה למצוא דברים בעלי ערך לאתר שלך, להבין את גולשי האינטרנט ולדעת איזה תוכן הם רוצים לקרוא ולדעת:
 

כיצד מגדילים את מעגל הלקוחות באינטרנט:

  • כתיבת בלוגים - יותר ויותר חברות פותחות בלוגים. אלו יכולים להיות בלוגים עסקיים המעדכנים אודות שינויים והתרחשויות בחברה, או אולי בלוגים פרטיים של העובדים עצמם.
  • גיוס בלוגרים - גיוס של בלוגרים לצורך כתיבה ייעודית אודות החברה והמוצרים אותם היא משווקת. בלוגרים מסוימים נחשבים לאמינים, לא פחות מעיתונאים ואולי אפילו יותר.
  • מיתוג החברה והמוצרים באתרי רשתות חברתיות - בעידן שבו כמעט לכל גולש יש דף באחת מהרשתות החברתיות, חובה על כל חברה להפגין נוכחות באתרי רשתות חברתיות, במיוחד בכאלו העוסקות בענף בו היא פועלת.
  • פורומים - הפורומים הקיימים ברשת האינטרנט הם אחד מן הכלים השיווקים המצויינים, שרוב בעלי האתרים והמשווקים אינם מכירים בחשיבותו. פרסום בלוחות מודעות באינטרנט או השתתפות בדיונים בפורומים השונים, יכולה אף להיות האמצעי הטוב ביותר לפרסום אתרכם.
  • אתרי וידאו - יש לכם סרטון תדמית מעניין? העלו אותו ליוטיוב או לאחד מאתרי שיתוף הוידאו הקייימים ברשת. הדבר עשוי לסייע לכם בשיפור תדמית החברה.
  • סינדיקציה של תכנים - הפצת תכנים, לאלפי אתרים, ברחבי הרשת ע"י שימוש בטכניקות RSS.
  • כתיבת מאמרים - כתיבה של מאמרים מקצועיים והפצתם באתרים יכולה להועיל רבות לתדמית הארגון, למתג אתכם כמומחים בתחומכם ולחשוף אתכם בפניי לקוחות חדשים.
 
אחד מעשרת עקרונות היסוד של web 2.0 נהגה בשנות ה-80: אפקט הרשת הוא חוק האומר כי עוצמת הרשת גדלה בפונקציה הקרובה לחזקה ריבועית של מספר המשתמשים. כלומר, כשיש לנו 4 משתמשים אנו מקבלים 6 קווים. אולם כשמספר המשתמשים גדל פי 5 ויש לנו 20 משתמשים, אין לנו פי 5 קווים (30) אלא פי 20 בריבוע בערך או כ-400 קווים. על מנת לעשות שימוש במספרים עצומים אלו לתועלת העסקית שלנו, עלינו לרכוש יכולות מעשיות בכישורים הבאים: עיצוב אתר אינטרנט לצורך העברת מסרים מסחריים ו/או מכירה, יחד עם תדמית עסקית גבוה, יכולת כתיבה שיווקית, היכרות עם תחום ה- SEO (קידום אתרים) ומנגנון הפרסום PPC של גוגל AdWords (קישורים ממומנים).
 

פיתוח עסקי הוא בחלקו מדע ובחלקו אומנות

פיתוח עסקי באינטרנט הוא חשוב מידיי בכדי להפקירו לדרג פקידותי: אפשר ללמוד להיות מנהל - אבל לנהל עסק בצורה טובה זו כבר שאלה אחרת... אחת הטעויות הנפוצות ביצירת הקשר שבין פיתוח עסקי לשיווק באינטרנט, הינו אי ההבנה כי "מטרת הארגון העסקי היא להרוויח כסף" - וכי תפקיד הפיתוח העסקי לאפשר זאת. כי קיומה של יחידת פיתוח עסקי, עשוי לסייע בידי מנהלי ארגון להצמיח אותו מעבר ל'תיקרת הזכוכית' של חמישים העובדים ושלושים מיליוני ש"ח מכירות שנתיות. זאת 'תיקרה' המגבילה התפתחות של ארגונים רבים בהם לא קיימים או פועלים באופן קבוע, אנשי פיתוח עסקי. מנהל הפיתוח העסקי יהיה בעל רקע מקצועי של חמש עד עשר שנות ניסיון. מעבר לכך, רצוי כי יהיה לו ידע רב על הטכנולוגיה של הארגון, שווקים, קניין קוחני, תעשיות, עיצוב עסקאות ושיתופי פעולה. עדיף, כי מנהל פיתוח עסקי יהיה בוגר תואר שני במנהל עסקים, בעל מיגוון קשרים נרחב, ידע לנהל משא-ומתן עם גורמים זרים וכן לקרוא היטב את השוק וצרכי הארגון.
 
הפיתוח העסקי צריך להיות חלק מכל עסק או ארגון על הפיתוח עסקי לקבל התייחסות ראויה, בהתאם לכל שלב בחיי העסק. אל תזניחו את התכנון ואל תזניחו זאת בגלל קשיי השוטף.