פיתוח עסקי באינטרנט כמנוע צמיחה לעסקים
עם ההגדרות המקובלות לפיתוח עסקי ניתן לציין כי זהו תהליך שיטתי ומתמשך שמטרתו גידול, פיתוח והשבחת התוצאות העסקיות של עסק, חברה או תאגיד עסקי. פיתוח עסקי מתבטא בין היתר בנקודות התפר שבין עסקים, אסטרטגיה ושיווק. פיתוח עסקי הוא גם היכולת לפתח סל מוצרים רווחי ומגוון, היכולת לפתח נישות חדשות מול לקוחות קיימים וחדשים. פיתוח עסקי באינטרנט – העידן החדש, מהפיכה בהתהוות, הגדרה עדינה ליכולותיו של העולם המקוון האופף כל יסוד בעולמנו. הפוטנציאל העסקי הטמון בעולם האינטרנט ממומש אט אט בהצלחה על ידי מעטים, כאשר רבים אחרים מנסים ללכת בעקבותיהם. מעטים העסקים אשר נכנסו לעולם המקוון ואשר לא קצרו את פירות ההשקעה. פיתוח עסקי הוא פעולת תכנון המיועדת לשפר, ליעל, לחדש ולמקסם את ביצועי המערכות בעסק, את הגורמים המתפקדים במערכות אלו והשילוב ביניהם וזאת, בשיטתיות מובנית הרגישה לשינויים. על התפקוד התקין של המערכות, אחראית מערכת הבקרה של העסק.
 
הפיתוח מתייחס לשיפורים, יצירתיות, התיעלות, תכנון מטרות ודרכים להשגתן. כל מה שנוצר במערכת הפיתוח (על ידי כלי הפיתוח) מוגדר בצורה הניתנת למדידה ומועבר למערכת הבקרה. בכלים המתאימים יבוקר הנושא, על פי נקודות היחס שהוגדרו. הפעילות בפיתוח וצמיחה עסקית הינה, למעשה, כל הפעילות אשר אינה מוגדרת כפעולת בקרה ופיקוח. מנהלי עסקים רבים שוכחים שהבקרה היא רק כלי, המטרה האמיתית היא פיתוח וצמיחה!
 
פיתוח עסקי הינה פעילות שמטרתה להגדיל את התפוקה ואת פוטנציאל השרותים של הארגון. מטרות אלו מושגות על ידי שלוש הפעולות הבאות: מילוי צנרת של שיתופי פעולה סינרגטיים לארגון. מיסחור המוצרים והטכנולוגיות. בניית קשרים (Network), הנעשית לצורך קיום משא-ומתן מקדים על עסקאות עתידיות. בעולם הלא האינטרנטי, קיימת דרך לכל מטרה עסקית. תדמית נעשית באמצעות מיתוג. חשיפה נעשית באמצעות פרסום. יצירת קשרים נעשית על ידי העברת מידע בדרכים שונות כגון כרטיסי ביקור ואירועים כאלו ואחרים. ייעול נעשה באמצעות ביזור וריכוז משאבים. בתהליך הפיתוח העסקי ניתן לצפות להתרחשות שלושה שלבים: השלב הראשון הוא זיהוי הזדמנויות, השני הוא הערכת המידע, והשלישי הוא ניהול משא ומתן.
 

פלטפורמת האינטרנט

התפיסה המדהימה היא, שבעולם המקוון ניתן לשלב בצורה מדהימה את כל האמצעים הללו על מנת להשיג בצורה אופטימלית את כל המטרות. יתרה מכך, הפלטפורמה האינטרנטית היא הפלטפורמה המדידה ביותר הקיימת בשוק וכסלוגן השגור בפי אנשי ה-IT: "מה שאתה לא יכול למדוד אתה לא יכול לנהל". הפתרונות יכולים להיות פתרונות מבית או מחוץ אך על מנת להגיע למימוש מרבי, יש להשתמש בכלים הנכונים. פיתוח עסקי והרחבת ערכי מותג, סובבים רבות בעולם האינטרנט ודרושים מקצוענים לתחום האדפטציה וכן, ניהול נכון של הפרויקטים על מנת לכבוש יעדים באופן מוצלח. חברות רבות "נכוו" מהניסיון שלהם לחדור לאינטרנט עקב חוסר מקצועיות וחוסר ידע וניסיון בתחום החדש ולכן עסקים רבים פוסלים את הניסיון לחדור לשוק בשנית בתירוצים כמו "כבר ניסנו וזה לא עבד", "האינטרנט הוא יקר ולא עובד" וכדומה. מהפיכת המידע מטילה על מנהלי הפיתוח העסקי אתגרים רבים, החל משלב ניהול והפצת הידע ועד לתחום גיוס הלקוחות און ליין.
 
פיתוח עסקי הינו שילוב והגדלת נתח השוק של החברה וניצול משאבי החברה הקיימים לשווקים חדשים ומתעוררים. האינטרנט הינו הפלטפורמה הטובה והיעילה ביותר לביצוע פיתוח עסקי. בשנים האחרונות, בזכות החדשנות ואחוזי החדירה הגבוהים, מבינות חברות רבות את כוחות האינטרנט ומנסות לשלב אותו במסלול ההפצה שלהם. הקמת אתר אינטרנט הוא רק תחילת ההבנה שפיתוח עסקי דורש שימוש נכון באינטרנט: במאפייניו, יכולותיו ופוטנציאל הגדילה שלו.
 

ניהול עסק

ניהול עסק הוא אולי מבין הפעילויות האנושיות המופלאות, המהנות, המורכבות והמספקות ביותר וגם אם רק, משום שפעילות זו כוללת בתוכה כמעט את כל הפעילויות האנושיות גם יחד: ניתוח, תכנון, מערכות יחסים, לחצים קצת הימור ועוד. כמנהלי עסקים אנו מתמודדים עם מגוון הפעילויות הללו בליווי שלושה מרכיבים חשובים:
  1. הצלחת הפעילות צריכה להעשות במסגרת זמן ולאורך זמן (עקביות והתמדה).
  2. לא רק שתוצאת הפעילות צריכה להניב פירות - אי הצלחה עלולה לעלות ביוקר.
  3. האתגר האמיתי הוא, שכל זה לא פוסק עם הגעת ההצלחה והנסיון המיוחלים. "מנהל טוב הוא לא זה שעושה את הכול הכי טוב, הוא זה ששם את האיש הטוב ביותר בכל תפקיד." אימרה זו מייצגת על הטוב ביותר את מה שקורה היום בעולם האינטרנט. על אף שמבחינה טכנית כל זאטוט יוכל להשתמש ביישומי אינטרנט בסיסיים ובכך להציע שירותים כאלו ואחרים לעסק הממוצע, הדבר ידומה לעסק אשר יפנה לאדם השולט במעבד תמלילים, על מנת שייצור לו קמפיין לעיתונות.

על מנהל מוצלח להכיר ביתרונות הפלטפורמה האינטרנטית ולזהות את אלו היכולים לממש את הפוטנציאל הטמון ברשת עבור העסק שלו. מהלכים נכונים בשלב מוקדם יתנו תועלת גבוהה יותר מכל השקעה אחרת שיכול עסק לעשות היום. כאשר המחכימים לעשות זאת בהקדם, יזכו לעקומת תשואה חדה משמעותית מזו של אלו המאחרים.