שיווק בינלאומי באמצעות רשת האינטרנט
שיווק באינטרנט הינו אחד הכלים המתקדמים והחשובים ביותר בעולם העסקים המודרני ליצירת מקורות הכנסה למכירת מוצרים ושירותים והן להגדלת מקורות ההכנסה הקיימים של כל עסק. במקביל לתחום השיווק באינטרנט, הולך ומתפתח תחום מקביל ולעיתים אף כקו ממשיך טבעי לפעילות השיווקית של העסק: שיווק בינלאומי באמצעות האינטרנט. קיימת נטייה לראות חברה המציגה עצמה כבעלת רשת שיווק בינלאומית, ככזו אשר פרסה סניפים, מפעלים ומשרדי שירות במקומות שונים בעולם. לעיתים נכון הדבר, בעיקר כאשר מדובר בחברות ענק או חברות גדולות. בחלק גדול מהמקרים בהם חברה או עסק משווקים מוצרים או שירותים מחוץ לגבולות ישראל, אין כל צורך בפתיחת סניפים פיזיים למכירה ושירות בחו"ל. גם עסק קטן המייצר או משווק מוצרים כחול לבן בישראל, יכול בקלות להרחיב את גבולות השיווק ולפתוח עצמו באמצעות אתר אינטרנט מתאים, לשיווק בחו"ל.
 
תוכנית עסקית הבנויה נכון מבחינה אסטרטגית, בעלת ראיה לעתיד וראיה רחבה לפיתוח עסקי באינטרנט, תכלול גם היבט (לכל הפחות אופציונלי בשלבים הראשונים) של הרחבת מעגל השיווק אל מחוץ לגבולות ישראל. מניסיוננו, עדיף להשקיע ברכישת דומיין מקומי ושירות אחסון מקומי במדינה או במדינות בהם בכוונתכם לשווק, מאשר להרחיב את האתר הנוכחי שלכם ולאפשר בו מעבר בין שפות שונות. הסיבה לכך טמונה בעובדה כי גוגל יודע לשייך אתר מסוים לארץ, בהתאם לשם הדומיין (סיומת למשל: il, uk, eu וכדומה) ובהתאם למיקום הגיאוגרפי של שרת האחסון. לפיכך, חיפוש גוגל שיתבצע בנורבגיה, יציג כברירת מחדל בתוצאות החיפוש, אתרים נורבגיים. גם אם האתר שלכם כתוב בנורבגית אך הסימות שלו היא co.il והוא מאוחסן בארץ, אין לו כמעט סיכוי להופיע בתוצאות החיפוש של google.no בנורבגיה. אמנם עלויות רכישת דומיין ואחסון במדינת היעד מעלות את מחיר ההשקעה, אך התועלת משתלמת מאד ומקטינה את העלויות הכרוכות בשיווק. נתקלנו למשל במקרה בו בוצעה רכישה על ידי לקוח בריטי המתגורר באיטליה. הרכישה בוצעה באתר הבריטי, בפאונד, במקום באתר האיטלקי ביורו. מסתבר, כי גולשים המצויים מחוץ לארצם יבצעו חיפוש באתר גוגל של ארצם ולכן קיימת חשיבות של בניית אתר לועזי בעל דומיין ושירות אחסון מקומי.
 

קהל היעד

קהל היעד בחו"ל יהיה דומה, אם לא זהה, לקהל היעד הישראלי: נניח שמדובר במוצר פטנט לעגלות תינוקות - אביזר בטיחות הנמכר בארץ במחיר של 19.90 ש"ח. אותו מוצר יכול להימכר, לאותו קהל יעד גם בחו"ל, במחיר אטרקטיבי של, למשל, 9.99$, מחיר הכולל גם את דמי המשלוח. קהל היעד של אביזר הבטיחות לעגלת תינוק בישראל, זהה לחלוטין לקהל היעד של אביזר זה בחו"ל. יחד עם זאת יש לזכור, כי על שיווק בינלאומי באינטרנט בחו"ל להיות תחרותי דיו על מנת לממש את פוטנציאל המכירה הגלום בו: החל מתמחיר נכון, תחשיב עלויות שילוח, הכרת המתחרים, פנייה למדיות פרסומיות וכלה בעיצוב האתר, סגנונו (אזורי תדמית לעומת אזורים מסחריים) והתוכן הטקסטואלי שבו.
 
למרות הזהות של קהל היעד, קיימים בכל זאת מכשולים מסוימים שיש לעבור, בבואנו לשווק מוצר או שירות ישראלי בחו"ל. אין ספק שאתר אינטרנט בעברית אינו מתאים כלל וכלל לשימוש מחוץ לגבולות ישראל, אלא אם קהל היעד הוא ישראלים השוהים בחו"ל. יש אם כן, לבנות אתר, או להוסיף לאתר הקיים אפשרות מעבר לשפה המדוברת בארץ או בחלק העולם בו בכוונתנו לשווק. לדוגמא: שיווק בצרפת ידרוש אתר או החלפת שפה באתר הישראלי - לצרפתית. שיווק בארה"ב, קנדה ובאוסטרליה ידרוש בניית אתר או הוספת שפה לאתר הישראלי - באנגלית, למרות שהניבים האנגליים שונים במקומות אלו. נציין, כי בכל מקרה, בין אם בנינו אתר חדש או הוספנו אפשרות החלפת שפה באתר הקיים, חשוב מאד להשתמש בשפה הזרה בכל מקום (כולל תגי מטה) ועדיף להשתמש בשירותי תרגום מקצועיים לאותה שפה, על מנת לתת ללקוחות בחו"ל ליהנות משפה נאותה ותקנית. תארו לעצמכם שאתר אמריקאי היה מקים אתר ישראלי ומתרגם "contact us" ל- "תקשרו איתנו". נכון רעיונית, אך גורם להרמת גבה...
 

שיווק

לאחר שעברנו את מכשול השפה והתאמנו את הסגנון שלנו לסגנון ארץ היעד, עלינו לשים פעמינו ללב ליבו של העניין - שיווק. שיטות השיווק הנכונות עבור אתר ישראלי, נכונות גם עבור אתר מכירה המיועד לשימוש גולשים בחו"ל: רישום האתר הלועזי באינדקסים ופורטלים רלוונטיים, הוספת האתר הלועזי לרשתות חברתיות מקומיות, הפעלת קמפיין AdWords מקומי בהתאם לתקציב המומלץ (צריך כמובן להגדיר מילים וביטויי מפתח בלועזית קודם לכן) וכן – מערך שירות לקוחות ותמיכה. נקודה זו, נאמר בצער, די חלשה גם כאשר מדובר בעסקים ישראליים לצרכנים ישראלים. נקודה זו הינה אבן בוחן להקמת מערך שיווק בינלאומי ותוצאתו - הגדלת נפח הפעילות העסקית גם בארץ וגם בחו"ל.