ג'ומלה - בניית אתר חנות בשילוב סליקת PayPal
מי מאיתנו לא ביצע קנייה מקוונת בחנות אינטרנטית? למעשה, חלק ניכר מהקניות והתשלומים שאנו מבצעים, נעשים על ידנו באמצעות אתרי אינטרנט. אתרי האינטרנט הללו מאפשרים לנו להשתמש בכרטיס האשראי שלנו על מנת לבצע את התשלום, אך מה קורה ברקע? מה קורה מהרגע שלחצנו אישור אחרי שהזנו את פרטי כרטיס האשראי? מי הם המרוויחים הנסתרים מהקליק הזה ומה הן הדרכים האלטרנטיביות עבור מנהלי אתרים לקבלת תשלומים בכרטיס אשראי דרך אתר האינטרנט שלהם? במידה ולא הייתם מודעים לכך עד כה, בעלי אתרים המקבלים תשלום מקוון בכרטיסי אשראי משלמים במצטבר נתח של 5%-10% מהתשלום שביצעתם, לחברות הסליקה והאשראי. מאמר זה ידון בשילוב של שני תחומים: בניית אתרי ג'ומלה מסחריים (חנויות מקוונות) ומתן אפשרות לסליקת כרטיסי אשראי בהם באמצעות חברת PayPal.
 
בניית אתר מסחר (חנות אינטרנט) אשר מאפשר סליקת כרטיסי אשראי של לקוחותיו, מחייבת קיום מספר תנאים מוקדמים על מנת לאפשר זאת: אפשרות אחת היא לאפשר סליקת כרטיסי אשראי דרך דף ייעודי באתר - דף זה צריך להיות מוגן באמצעות SSL אשר דורש כתובת IP ייחודית לאתר וכן, לעמוד בתקני הסליקה האינטרנטית בישראל. אפשרות שניה היא לאפשר סליקת כרטיסי אשראי על ידי הוצאה זמנית של הגולש מהאתר לדף של חברת סליקה (אשר עומד בתנאים שצויינו באפשרות הראשונה) ולבצע את חיוב האשראי דרכו. שתי האפשרויות הללו מצויות בתוך תהליך שבו הגולש מזין את פרטי האשראי שלו, חברת הסליקה מעבירה את הנתונים לחברות האשראי, חברות האשראי מבצעות את חיוב הגולש ומזכות את חשבון בעלי האתר בסכום שחויב. כבר בתהליך זה ניתן לראות כי מלבד בעלי האתר, לשני גורמים נוספים נגיעה בכסף ששולם עבור המוצר או השירות: חברת הסליקה וחברת האשראי, כאשר חברת הסליקה משמשת כתחנת ממסר בין האתר לבין חברות האשראי. שני גורמים אלו הינם הכרחיים ולא ניתן להפעיל סליקת כרטיסי אשראי באתר בלעדיהם ולפיכך, גובים שני גורמים אלו אחוז מסוים ולעיתים אף תשלום בסיס (חודשי) עבור השימוש בשירותיהם. לעיתים יכולה להגיע עלות הסליקה עבור בעלי האתר עד 10% מהסכום ששולם על ידי הגולש! הוסיפו על זה מע"מ ומיסים ובידי בעלי האתר נשאר רווח גולמי של כ- 50% מהסכום שקיבל עבור המוצר או השירות שלו.

אתר חנות מסחר ג'ומלה וסליקת כרטיסי אשראי באמצעות PayPal

לאחר שהבנו את שלבי סליקת כרטיסי אשראי באתר מסחר, נדון עתה בשני היבטים: אתר חנות מבוסס ג'ומלה ומערכת סליקת כרטיסי אשראי באמצעות חברת PayPal.
 
אתר חנות ג'ומלה: לג'ומלה מספר פלטפורמות להפעלת חנות מסחר כגון וירטואמארט, היקה שופ, Joom Shopping, E-Shop ועוד. מבלי להיכנס ליתרונות ולחסרונות של כל פלטפורמת מסחר מקוון של ג'ומלה, אציין כי על אף קוי דמיון ביניהן, לכל אחת ממערכות המסחר המקוון קיימים יתרונות וחסרונות על פני האחרות. הדבר המשותף לכל פלטפורמות המסחר המקוון של ג'ומלה, הינו בקיום מובנה של מערכת סליקת כרטיסי אשראי באמצעות PayPal. בשפה מקצועית: כל מערכת מסחר מקוון בג'ומלה כוללת בתוכה Payment Gateway לביצוע תשלומים בכרטיסי אשראי דרך PayPal. במקרים רבים כוללות מערכות המסחר של ג'ומלה גם נתבי סליקה נוספים, אך רובם אינם פעילים בישראל. נבהיר: כל חנות אינטרנטית של ג'ומלה מכילה נתב סליקה הפועל על פי האפשרות השניה שהוצגה לעיל, כאשר ברירת המחדל לתחנת הממסר בין האתר לחברות האשראי, הינה PayPal.
 
סליקה באמצעות PayPal: פייפל (הרשו לי בעברית) בארה"ב, הינה בין ספקי הסליקה הראשונים שפעלו בעולם האינטרנט ועד היום היא חברת הסליקה הגדולה בעולם. יש לציין כבר בתחילה, יתרון בולט של השימוש בפייפל כנתב סליקה באתרים מסחריים: בעל עסק המשתמש בפייפל כנתב סליקת כרטיסי אשראי באתר האינטרנט שלו, אינו צריך לפתוח חשבון ספק בחברת אשראי ישראלית! מלבד הבירוקרטיה הנחסכת, אין בעלי האתר צריכים לשלם עלות חודשית כלשהי ו/או עמלות לאף חברת אשראי בגין ביצוע עיסקאות אשראי באתר האינטרנט שלהם! הרווח של פייפל נוצר מעמלה הנגבית מהמוכרים (3.4% + 1.20 ש"ח על כל עסקת אשראי) ועל העברת כספים מצטברים לחשבון הבנק של בעלי האתר (2%-3% מסכום ההעברה). היתרונות הגדולים של פייפל כספק סליקת כרטיסי אשראי, נובעים משני מישורים עיקריים: המוניטין של הפלטפורמה והבטחון של קונים ומוכרים בה שפרטי האשראי ופרטים אישיים אחרים לא יפלו בידי גורמים עבריניים - "הגנת המוכר" וכן, עקרון "עסקה בטוחה" הפועל בפייפל ומבטיח לקונים כי במידה ולא קיבלו תמורה בעד כספם - הם יכולים לבטל את העסקה ולקבל את כספם בחזרה (בהסתייגות לנושא רכישת מוצרים דיגיטליים בקוד פתוח). גולשים המבקשים לבצע בפעם הראשונה בחייהם תשלום בכרטיס אשראי באתר ג'ומלה, מתבקשים לפתוח חשבון פייפל תחילה ולהזין לתוכו את פרטי האשראי שלהם. לאחר פעולה זו, הם יכולים לבצע תשלומים נוספים בכרטיס אשראי בכל אתר אחר המאפשר זאת, באמצעות הזנת שם המשתמש והסיסמא שלהם לפייפל בלבד, ללא צורך להזין מחדש בכל פעם את פרטי האשראי שלהם וכתובת המשלוח. חשבון פייפל נותן בידי הגולשים אפשרות מעקב אחר כל התשלומים שביצעו בחשבונם וכן, את אפשרות ביטול העסקה במידה ולא קיבלו את המוצר או השירות עבורו שילמו. הודעות אימייל נשלחות מפייפל לתיבת הדוא"ל של הגולש עם ביצוע העסקה וברוב המקרים, יוחזר הגולש אוטומטית לאתר האינטרנט בו ביצע את הרכישה על מנת לקבל חשבונית או להוריד את המוצר הדיגיטלי אשר רכש.
 
עבור בעלי אתר ג'ומלה המאפשר סליקת כרטיסי אשראי דרך פייפל, קיימת אפשרות להגדיר מראש את אחוז המע"מ על כל רכישה. בעלי אתר ג'ומלה עשויים להשתמש בכל אחד מהתוספים הקיימים עבור ג'ומלה עבור קבלת תשלומים בכרטיסי אשראי דרך פייפל כגון: קבלת תרומות, תשלום מתחדש (שנתי בדרך כלל) עבור הרשמות, רכישת מוצרים ברי קיימא ושירותים, רכישת מוצרים דיגיטליים, תשלום עבור סלי קניות ועוד. פייפל אף מאפשר לבעלי אתרי ג'ומלה מסחריים להשתמש במה שנקרא "ארגז חול" על מנת לבדוק את המערכת ולהתאים אותה לצרכי האתר. ארגז החול הינו למעשה פלטפורמת סליקה של פייפל, אך כזו שאינה מבצעת תשלומים אמיתיים אלא מדומים ומאפשרת למפתחי האתר לדמות סביבת סליקה. פייפל באתרים מסחריים של ג'ומלה פועל גם במכשירים ניידים, באותו אופן רספונסיבי בו פועל אתר המסחר, כך שבעלי האתר לא יאבדו קונים אשר מבצעים רכישות מקוונות באמצעות הסמארטפון או הטאבלט שלהם. יתרה מכך, במידה ובעלי אתר ג'ומלה חפצים להרחיב את פעילות השיווק האינטרנטי שלהם אל מחוץ לגבולות ישראל, מספקת פלטפורמת פייפל אפשרות סליקה ב-26 מטבעות, יחד עם האמינות והמוניטין הבינלאומיים של פלטפורמת סליקת כרטיסי האשראי הבטוחה והמהירה בעולם.