בניית אתר ג'ומלה - תמיכה טכנית בהרחבות מערכת
יהודים מאמינים בתנ"ך, נוצרים בברית החדשה, מוסלמים בקוראן וג'ומלאים ב- JED. אין ספק ש- Joomla Extension Directory, אינדקס ההרחבות למערכת ג'ומלה, הוא התנ"ך של ג'ומלאים אדוקים בכל העולם. אנו פונים ל- JED בכל פעם שאנו מחפשים רכיב, מודול או פלאגין שיתאים לצרכי האתר שלנו וכמובן בודקים תצוגות תכלית של הרחבות, קוראים ביקורות של משתמשים אחרים ומפרסמים את התגובות שלנו אחרי הורדת הרחבה ושימוש בה. קהילת ג'ומלה בעולם רואה ב- JED כמקור לא אכזב לפיתוח והרחבת אתרי ג'ומלה, שהרי מערכת ג'ומלה כשלעצמה כוללת מספר מערכות מובנות אשר עונות רק על צרכים בסיסיים של אתר אינטרנט. מבלי להיכנס למערך התמיכה בג'ומלה עצמה, במאמר זה אציג את מערך התמיכה הטיפוסי הניתן על ידי מפתחי הרחבות לג'ומלה.
 
בניית אתר ג'ומלה כוללת התקנה והתאמה אישית של הרחבות ייעודיות למערכת האתר. ההרחבות לג'ומלה נקראות גם תוספים. ה- JED כולל קרוב ל- 10,000 הרחבות שונות לכל קשת הדרישות האפשריות לבניית אתרים, כאשר חלק מההרחבות הן חינמיות וחלקן ניתנות לשימוש לאחר רכישה. המודלים לרכישת הרחבות מישתנים בהתאם למודלים העסקיים של מפתחי ההרחבות ויכולים למשל להתבסס על רכישת הרחבה עבור דומיין אחד בעלות מסוימת, או בעלות גבוהה יותר עבור מספר דומיינים, רכישת הרחבה בעלות מסוימת עם אפשרות קבלת תמיכה למשך חודש, או בעלות גבוהה יותר עם אפשרות קבלת תמיכה למשך שישה חודשים. המודלים העסקיים של חברות הפיתוח קשורים קשר הדוק למודלים השונים לתמיכה טכנית בהרחבות שהם מספקים לקהילת ג'ומלה אך לא אעסוק במאמר זה במודלים עצמם, אלא בבעיות העלולות לצוץ כתוצאה מהם.

על מה חשוב להקפיד לפני רכישת הרחבה לאתר ג'ומלה?

 • התאמת ההרחבה לצרכי האתר: בדקו שההרחבה אכן מתאימה למה שאתם רוצים להציג או להפעיל באתר הג'ומלה שלכם. אם למשל אתם מחפשים גלריית תמונות, שימו לב באמצעות ה- Demo - תצוגת התכלית של הרכיב, שהוא אכן מציג את התמונות כפי שאתם רוצים שהן תוצגנה. כמו כן, הקפידו שאתם רוכשים את ההרחבה המתאימה לסידרת אתר הג'ומלה שלכם.
 • ביקורות משתמשים: הקפידו לקרוא את ביקורות המשתמשים אודות ההרחבה. ביקורות המשתמשים (Reviews) עוברות ניטור קפדני של רלוונטיות ותועלת לקהילה, כך שהיו סמוכים ובטוחים שהתגובות שאתם קוראים הינן אוטנתיות ועשויות לעזור לכם מאד בהחלטה אם לרכוש את ההרחבה או לא. שימו לב בעיקר לנושא הדוקומנטציה של הרכיב וסעיף התמיכה של המפתחים! כמו כן, יהיה קשה להתייחס להרחבות חדשות שטרם נוספו להן ביקורות.
 • חינם או בתשלום: לא אמור להיות הבדל בתמיכה הטכנית עבור רכיבים חינמיים ורכיבים בתשלום, אולם יש לשים לב למודל העסקי של חברת הפיתוח במידה וזו קובעת שלמרות שההרחבה חינמית לכל דורש, התמיכה הטכנית היא רק תמורת תשלום. עלינו להבין כי זהו מודל עסקי לגיטימי לחלוטין ולהחליט אם אנו מוכנים לקחת בו חלק.
 • שאלות טרום קניה: מומלץ מאד לפנות באמצעות אתר האינטרנט של מפתחי ההרחבה אל מחלקת Pre Sale בשאלות הבהרה לפני ביצוע הרכישה. שאלו למשל אם הרכיב מותאם לאתרי RTL ואם הוא תומך בשפות שאינן לטיניות, כמו עברית. מלבד חשיבות התשובה, תוכלו לקבל מושג אודות ההיענות של חברת הפיתוח לשאלות, כך שאם למשל לא תקבלו תשובה או שתקבלו תשובה מתחמקת, תוכלו להסיק מכך אודות המשך הקשר עמם.
 • תקופת התמיכה: חברות פיתוח שונות קובעות תקופות תמיכה אשר יכולות לנוע מחודש עד שנה וכאמור, עלות ההרחבה מושפעת לא אחת ממשך הזמן המוצע על ידי המפתחים לצורך תמיכה. מודל תמיכה נוסף אשר קיים בקרב חברות פיתוח הרחבות לג'ומלה, מציג הבדלים בעלויות ההרחבה על בסיס מספר קריאות השירות שיכול הלקוח לפתוח. למשל: עבור קריאת שירות אחת תהיה עלות הרכיב 100$ ועבור 10 קריאות שירות תהיה עלות הרכיב 150$. לתשומת לבכם: אם קניתם הרחבה לג'ומלה עם תקופת תמיכה של חודש, אל תצפו לקבל תמיכה אם התקנתם את ההרחבה אחרי חודשיים ורק אז נזכרתם שיש בעיה.

מערכי תמיכה טיפוסיים להרחבות ג'ומלה

 • מערכת קריאות שירות: זהו מערך התמיכה הנפוץ ביותר בקרב מפתחי ההחרבות לג'ומלה. לאחר ביצוע התשלום עבור רכישת ההרחבה, מועבר הלקוח לאזור פרטי באתר המפתחים, בו הוא יכול להוריד למחשבו את ההרחבה שקנה וכן לגשת למינהלת קריאות השירות או התמיכה. שימו לב לימים ולשעות התמיכה וקחו בחשבון שקריאת שירות שפתחתם ביום שבת, תיענה רק ביום שני וקריאת שירות שפתחתם בשעות הבוקר, תיענה על ידי חברת פיתוח בארה"ב רק בשעות הלילה של אותו היום. רוב מערכות קריאות השירות כוללות אפשרות לצירוף קבצים, כך שבמידת הצורך אל תהססו לצרף צילומי מסך. כמו כן, לעיתים תידרשו לציין בקריאת השירות גם פרטי כניסה לפאנל ניהול האתר או פרטי גישה לחשבון FTP. הקפידו למחוק חשבונות אלו לאחר שקיבלתם את התמיכה.
 • פורום משתמשים מורשים: קיימים מפתחי הרחבות המעדיפים שלא להפעיל מערכת קריאות שירות, אלא לספק תמיכה טכנית באמצעות פורום אליו מורשים לגשת רק מי שרכשו את ההרחבה בתשלום. להבדיל ממערכת קריאות שירות בה רק אתם רואים את ההתכתבויות עם חברת הפיתוח, פורום יציג לכל החברים הרשומים את ההתכתבויות שלכם. יש בכך יתרון אחד, שכן תוכלו תמיד לבצע חיפוש בפורום ולמצוא תשובות לשאלות שלכם מבלי להמתין לתשובת מנהלי הפורום או משתמשים אחרים בו. בדרך כלל מספקים מנהלי הפורום תשובות לפוסטים שהעליתם ולעיתים יפנו אתכם באמצעות קישור לתשובה שכבר ניתנה בנושא. גם לפוסט בפורום ניתן לצרף צילומי מסך, אך היזהרו מאד לגבי כתיבת פרטי גישה לפאנל ניהול האתר או פרטי FTP. במידה ותתבקשו לעשות כן, בקשו כתובת אימייל ושלחו אליה פרטים אלו.
 • אימייל: השיטה הכי פחות נפוצה כאמצעי תמיכה בהרחבות, אך קיימת במקרים מסויימים. מפתחי הרחבות שאינם רוצים להשקיע זמן בפיתוח וניהול מערכת קריאות שירות או פורום באתר, יספקו תמיכה טכנית באמצעות תכתובות אימייל. מערך תמיכה זה אופייני לרוב בקרב חברות פיתוח חדשות או מפתחים בתחילת דרכם. אין כל בעיה בשיטה זו ולהיפך - לעיתים קרובות תוכלו לקבל תמיכה טכנית איכותית יותר באמצעות תכתובות אימייל, מאשר בפורום או במינהלת קריאות שירות.
 • רשתות חברתיות: גם מערך תמיכה זה אינו נפוץ, היות וחברות פיתוח הרחבות לג'ומלה מעדיפות להגדיל את התעבורה באתרי האינטרנט שלהן באמצעות מערכות קריאות שירות או פורום ובכך להגדיל את דירוג האתר. יחד עם זאת, יתכן מצב בו מעדיפה חברת הפיתוח לספק תמיכה ללקוחותיה למשל דרך דף עסקי או קבוצה בפייסבוק. כך צוברת חברת הפיתוח לייקים ומעורבות גבוהה ברשת החברתית, כאשר אישור ההצטרפות מותנה כמובן בביצוע רכישה.

בעיות בהרחבות ג'ומלה בגינן כדאי לפנות לקבלת תמיכה מחברת הפיתוח

קיימות אין ספור בעיות ותקלות אשר תמנענה מהרחבה מסוימת לפעול כשורה באתר הג'ומלה שלכם וחלקן נובע מהתנגשות בין פלאגינים או סקריפטים שכבר פועלים באתר שלכם, חלקן נובע מחוסר ניסיון שלכם בהתקנה ותפעול הרחבות וחלקן יכול אף להיגרם מבאגים בהרחבה. בכל מקרה מומלץ וחשוב לפנות לקבלת תמיכה טכנית מחברת הפיתוח, אך חשוב גם להבין כי בעיות רבות ניתנות לפיתרון באופן עצמאי ולחסוך בכך זמן המתנה לתשובה. אציג להלן מספר נושאים טיפוסיים להם ניתן לקבל פיתרון באמצעות פנייה לתמיכה, בהנחה כי ג'ומלאים מנוסים לא יפנו לתמיכה עם שאלות בסגנון "כיצד מתקינים את הרכיב?", או "היכן מחליפים את האנגלית בעברית?"...
 • הרחבת ג'ומלה שקניתי מכם אינה פועלת כמו תצוגת התכלית המוצגת אצלכם: מצב המתרחש כאשר הציפיות שלכם מההרחבה עולות על היכולת שלכם או היכולת של ההרחבה להציג את תכונותיה מבחינת נראות ותפעול כפי שהן מוצגות בתצוגת התכלית (הדמו) של ההרחבה באתר חברת הפיתוח. הבעיה יכולה לנבוע מהגדרות שגויות בפאנל ניהול ההרחבה, אך גם מהעובדה שעל תצוגת התכלית של ההרחבה עובדים אנשים המומחים בתחום ואתם לאו דווקא... פניה לתמיכה טכנית עשויה להיות לכם לעזר, היות ואחת המטרות של חברת הפיתוח היא להגיע לשביעות רצון מצדכם, כך שתמליצו על ההרחבה שרכשתם מהם ותכתבו ביקורת חיובית אודותיה ב- JED. ייתכן שיכוונו אתכם לביצוע הגדרות שלא חשבתם עליהן בפאנל ניהול ההרחבה, יפנו אתכם לדוקומנטציה או יבקשו מכם גישת אדמיניסטרטור ו- FTP לאתר.
 • אני רוצה לשנות הגדרה של פיצ'ר שאינו מוצג כמישתנה בפאנל ניהול ההרחבה: הרחבת ג'ומלה המותקנת באתר כוללת פאנל ניהול הגדרות לרכיב, מודול, או הפלאגין שהתקנתם. חשוב לזכור שעל אף הגמישות שמעניק פאנל ניהול ההרחבה מבחינת העדפות אישיות לתצוגה ותפעול, מציב פאנל ניהול ההרחבה גבולות לגמישות. פנייה לתמיכה טכנית במקרה זה חייבת לקחת בחשבון שתי אפשרויות: א' - מדובר בהתאמה אישית שאינה חלק התמיכה הטכנית ועל כך ייתכן שתדרשו לשלם תוספת כספית. ב' - מדובר בצורך לגשת לקבצי PHP של ההרחבה או לבסיס הנתונים שלה על מנת לבצע את שינוי ההגדרה ולשם כך דרושים ידע טכני וכישורי תכנות (ברמה כזאת או אחרת). שימו לב שבמידה וקיבלתם הנחיות לגשת לאחד משני מקומות אלו, ביצעתם שינוי בקוד ונגרמה חבלה להרחבה - האחריות היא עליכם.
 • אני צריך שההרחבה תעשה משהו נוסף שאינו חלק מהגדרות היסוד שלה: משתמשי ג'ומלה מנוסים העוסקים המערכות אינטרטיות מורכבות יבקשו לא אחת לשלב את פעולת הרחבה מסוימת עם פעולת ליבה של ג'ומלה, או עם פעולה של הרחבה אחרת. גם כאן מדובר בהתאמה אישית שייתכן וביצועה יכלול תוספת כספית או רכישת פלאגין ייעודי, אך במקרים רבים ינסו בחברת הפיתוח לסייע לכם היות ואם הם לא חשבו על האפשרות שהעליתם, יכול להיות שהם יפתחו אותה למענכם ולאחר מכן ימכרו אותה כתוסף משלים ב- JED. כמו כן, חשוב לחברת הפיתוח כי בביקורת שתכתבו אודות ההרחבה תציינו את יכולת ההתממשקות שלה עם ליבת ג'ומלה או עם הרחבה אחרת.
 • וידאתי בשאלת טרום קנייה נושא מסוים ואני רואה כעת שזה לא קיים בפועל: רבותי, פאק רציני באמינות של חברת פיתוח ההרחבה, או שלכם... יכול להיות שהטעו אתכם בתשובה שקיבלתם Pre Sale, או שאתם לא הבנתם נכון את התשובה שקיבלתם. בכל מקרה, פנייה לתמיכה טכנית עשויה לפתור את הבעיה או לזכות אתכם בהחזר כספי.
 • אני מקבל הודעות שגיאה / קריסה בדפי האתר בהן פועלת ההרחבה: מצב הקורה בדרך כלל מסיבות של התנגשויות סקריפטים, שגיאות בסיס נתונים, שגיאות בתבנית העיצוב, הגדרות שרת האחסון (הוסטינג), או באג בקבצי ההרחבה. פנו לקבלת תמיכה טכנית של חברת הפיתוח, צרפו צילומי מסך והסבירו בפרוטרוט את התהליך ותוצאותיו. ייתכן שתהליך התמיכה הטכנית יארך וידרוש בחינה מדוקדקת של חברת הפיתוח, כולל טסטים לוידוא שהתקלה אכן נפתרה - היו סבלניים ושתפו פעולה. במידה ומדובר בבאג שהתגלה בהרחבה, בקשו מחברת הפיתוח להודיע לכם לכשתשוחרר הגירסה הבאה של התוסף, על מנת שתחזיקו בגירסה שלו בה הבאג אינו קיים.
 • הרחבת ג'ומלה שקניתי איננה מספקת את הצרכים שלי / טעיתי וקניתי הרחבה שאינה מתאימה לי: יכול לקרות, אולם לרוב האחריות היא עליכם במידה ולא הקפדתם על האמור לעיל טרם רכישת ההרחבה. יחד עם זאת, חברות פיתוח גדולות מקיימות לעיתים מדיניות של החזר כספי מובטח תוך X זמן מיום הרכישה, גם על בסיס חוסר שביעות רצון. אין זה אוטומטי כלל וכלל ולעיתים נדרש משא ומתן עם חברת הפיתוח אשר תנסה במישור הלגיטימי ביותר לשכנע אתכם ואף להתאים עבורכם את ההרחבה על מנת שתענה על דרישותיכם. קיבלתם זיכוי - טוב. לא קיבלתם, אל תתעקשו וספגו את ההפסד במקרה זה.

התנהלות אל מול מערכי תמיכה בהרחבות ג'ומלה

 • שפה וטון דיבור: הקפידו על אנגלית טכנית מדוייקת, גם אם הצד השני אינו דובר אנגלית ברמה גבוהה כמוכם. ככל שהתכתובת ביניכם לבין חברת פיתוח ההרחבה תהיה מדוייקת, עניינית וטכנית - כך ייקל על כולם מציאת פתרון לבעיה. היו מנומסים והתחילו כל תכתובת ב- Hello xxx, הודו על קבלת התשובה הקודמת וסיימו את התכתובת ב- Regards. אתם אמנם לקוחות ושילמתם ממיטב כספכם עבור קניית ההרחבה, אך חברת הפיתוח אינה שייכת לכם. הקפידו על טון דיבור מקצועי ואף ידידותי. אף אחד לא חייב לספק בידיכם תמיכה טכנית אם אתם נותנים פקודות, מדברים בגסות, לא מסוגלים להבין וליישם מה שאומרים לכם, או לא מסוגלים להסביר את עצמכם כיאות. כל חבר קהילת ג'ומלה אשר יקרא את תגובת חברת הפיתוח לביקורת שכתבתם כנגדם, יבין שהצדק עם חברת הפיתוח ולא עמכם.
 • זמני תגובה: כאמור קודם, חשוב לדעת מהם הימים בשבוע בהם ניתנת תמיכה טכנית ובאילו שעות וכן, להתחשב בהפרשי השעות על גבי הגלובוס. מצב קיצוני בהיבט זמני התגובה של חברת הפיתוח לקריאת שירות שפתחתם במחלקת התמיכה הטכנית שלה, עלול להתבטא בהפרש של יותר מ-3 ימים מהיום שפתחתם את קריאת השירות. אין ספק ששלושה ימי המתנה הם בגדר זמן תגובה בלתי ראוי ויש לתזכר את התומכים הטכניים בדבר פנייתכם ובדבר מצב הטיפול בה.
 • ויכוח טכנולוגי: "אפשר לעשות כך / אי אפשר לעשות כך". ויכוח לגיטימי עבור שני הצדדים, אך בשורה התחתונה נשאלת השאלה מהי מטרת הויכוח הטכנולוגי: להוכיח שאתם חכמים יותר מחברת פיתוח ההרחבה, או לקבל פתרון מעשי לבעיה או סיטואציה בה נתקלתם במהלך העבודה עם התוסף. ניתן כמובן לנצח בויכוח טכנולוגי, אך זכרו שאם נקלעתם לויכוח כזה ללא מטרה אופרטיבית, אין בו טעם של ממש.
 • סכסוך עסקי: שפה וטון דיבור, זמני תגובה וויכוח טכנולוגי עלולים להדרדר במהירות לסכסוך עסקי ביניכם לבין חברת פיתוח ההרחבה. לרוב, מהות הסכסוך העסקי נוגעת לזיכוי הלקוח בגין רכישת ההרחבה, אך לא אחת מתגלע סכסוך עסקי גם בעקבות חוסר הבנה וחוסר שיתוף פעולה. שני דברים חשוב לזכור: א' - JED אינו מתערב בסכסוכים עסקיים. ב' - אם שילמתם עבור ההרחבה באמצעות חשבון PayPal, מאפשרת לכם מערכת תשלום זו פתיחת סכסוך עסקי דרכה. לפייפל יש מדיניות ברורה באשר לסכסוכים עסקיים הנוגעים למוצרים דיגיטליים ובעיקר למוצרים דיגיטיליים בקוד פתוח, כך שאין וודאות שתקבלו זיכוי מפייפל ורוב הסיכויים שזה לא יקרה, אלא אם תצליחו להוכיח שהטעו אתכם בכוונה, נגרם לכם נזק וחברת פיתוח התוסף ניתקה עמכם קשר ואינה מוכנה לסייע לכם.
 • פנייה ל- JED: ה- JED מקבל פניות רבות ממשתמשים בקהילה אשר מביעים תרעומת או מתלוננים על היבט כזה או אחר של התמיכה הטכנית, אותה קיבלו מחברת פיתוח הרחבה המציגה את התוספים שלה באינדקס JED. לעיתים מתקיים בירור, אך בירור זה יתקיים במקרים בהם מתגלה סתירה בין המוצע על ידי המפתחים בדף ההרחבה שלהם ב- JED לבין התוצר הסופי שנרכש על ידי המשתמש. משתמשים בקהילת ג'ומלה זכאים לכתוב ביקורת אודות כל הרחבה אותה הורידו בחינם או רכשו. הביקורת ב- JED מחולקת לקטגוריות התייחסות ולמתן ציונים. חברת פיתוח הרחבות אשר "זוכה" לביקורת שלילית ומרגישה כי אין היא צודקת, רשאית לפנות להנהלת ה- JED בבקשה להסיר את הביקורת. תהליך זה אינו אוטומטי וכולל חקירה מעמיקה הן של רושם הביקורת והן של חברת הפיתוח, באשר לתוכן הביקורת ולסיבות אם למחוק אותה או להשאיר אותה כמות שהיא. שיעור המקרים בהן נמחקת ביקורת הוא נמוך יחסית, היות ומטרת אנשי ה- JED היא להשאיר גם ביקורות שליליות ולבקש מחברת הפיתוח להציב תשובה פומבית שלהם, על מנת להראות את נקודת מבטם וכן להדגים כיצד הם מתמודדים עם ביקורת שלילית.