בניית אתרים - שימוש בתמונות ללא הפרת זכויות יוצרים
התחרות בין אתרי אינטרנט על תשומת הלב של הגולש היא עצומה. שימוש בגרפיקה ובתמונות הינו חלק בלתי נפרד ואף חלק מרכזי בעיצוב אתרים ובניית אתרים, שהרי לא נוכל לתאר לעצמנו אתר שכולו טקסט בלבד, או אתר שבו רק צבעי רקע. האם אנו חופשיים להשתמש בכל תמונה שנמצא ברשת? האם אנו רשאים להוריד תמונה מהרשת, לשנות אותה ואז להשתמש בה כפי רצוננו? כיצד עובד עניין זכויות היוצרים על תמונות ברשת? מהיכן ניתן להשיג תמונות ללא חשש מהפרת זכויות יוצרים? על שאלות אלו ואחרות נדון במאמר זה, אשר מטרתו לעשות סדר בשאלת השימוש בתמונות מבלי להיכנס למלכודת הפרת זכויות יוצרים.
 
"תמונה שווה אלף מילים" - אמרו זאת לפנינו ויאמרו זאת גם אחרינו ואכן רשת האינטרנט היא חופשית לשימוש וכוללת אין ספור תמונות אך גם הנחה נסתרת, שגויה (!), שהתמונות בה חופשיות להורדה ושימוש על ידי כל מאן דבעי. בנקודה זו נכנס לתמונה חוק זכויות יוצרים בישראל. אין חיה כזאת "סתם תמונה" או "תמונה מגוגל / פייסבוק / בלוג". בעלי אתרים ובוני אתרים כאחד, חייבים להבין וליישם את עקרונות החוק בכל הקשור לתחום בניית אתרים, עיצוב אתרים וניהול תוכן באתרים. על אף המגוון והמבחר הבלתי נדלה של תמונות אותן ניתן למצוא ברשת, חל איסור להשתמש באתרים שלנו בתמונות שהורדנו מהרשת. שימוש בתמונות לצורך בניית אתר או לצורך הצגת תכנים באתר, חייב להיות במסגרת ובאופן שאינם מפרים את זכויות היוצרים של בעלי התמונה, גם אם בעלי התמונה אינם מציינים במפורש אזהרה לגבי הפרת זכויות היוצרים שלהם.
 
לפיכך, יש לצאת מנקודת הנחה כי על כל התמונות באתרי האינטרנט קיימות זכויות יוצרים ומי שיפר זאת, עלול לעמוד לדין ולהידרש לפיצוי ע"ס 10,000 - 20,000 ש"ח על כל הפרה, בין אם מדובר בשימוש אישי או שימוש מסחרי. נציין בנקודה זו המלצה אחת ועובדה אחת: אם לא כתוב בצורה מפורשת שניתן להשתמש בתמונה באופן חופשי - אזי אסור להשתמש בה. קליקיט פיתוח עסקי באינטרנט פועלים באדיקות תחת תנאי חוק זכויות היוצרים ומשתמשים אך ורק בתמונות מקוריות או בתמונות שנקנו מאתרים ייעודיים למכירת תמונות - הן באתר קליקיט והן בפרויקטים של בניית אתרים ללקוחות קליקיט.
 
החוק מאפשר אחוז גמישות זעום לשימוש בתמונות באתרי אינטרנט וזאת לרוב תחת הגדרות משנה של "מטרות למידה", או "ביקורת". אנו ממליצים לא ליפול למלכודות אלו היות וקיימים לא מעט ארגוני זכויות יוצרים (הפועלים על פי חוק), אנשים קנטרניים אשר יגישו תביעות ואף תביעות סרק באיצטלא של הפרת זכויות יוצרים ועורכי דין אשר יבקשו לעשות לעצמם הון על חשבונכם בייצוג אותם גורמים. אין כל טעם בלקיחת סיכון מיותר של שימוש בתמונות מהאינטרנט ללא וידוא מלא שהשימוש נעשה ללא הפרת זכויות יוצרים. חשוב להבין כי גם אם שיניתים את התמונה שהורדתם מהרשת כמעט ללא היכר והעברתם את התמונה לקטגוריה הנקראת יצירה נגזרת - גם אז, במידה ולא קניתם את התמונה, אתם מפרים זכויות יוצרים. חושבים שמספיק לתת קרדיט למקור התמונה? טעות! ציון קרדיט למקור התמונה אינו מקנה זכויות שימוש בה.

דרכים לשימוש בתמונות ללא הפרת זכויות יוצרים

אז כיצד בכל זאת נוכל להשתמש בתמונות באתרי האינטרנט שאנו בונים ועבור התכנים באתרי האינטרנט שלנו? קיימות מספר דרכים פשוטות המאפשרות לכולנו לעשות שימוש בתמונות מבלי להפר זכויות יוצרים ובה בעת, להגן באמצעות זכויות יוצרים וזכויות שימוש, על התמונות בהן אנו משתמשים.
 
שימוש בתמונות שאנו צילמנו: לכולנו מכשיר טלפון סלולרי ולכל טלפון סלולרי מצלמה באיכות צילום כזו או אחרת. לא צריך לעבור לימודי צילום ואין אפילו צורך להיות צלם מוכשר על מנת לבצע סדרות צילומי נוף, פורטרטים ודומם בכל מצלמה.
 
שימוש בתמונות שצילמו עבורנו: בין אם שכרתם צלם שיצלם עבורכם תמונות לשימוש באתר האינטרנט שלכם ובין אם ביקשתם מחברים לצלם עבורכם בחינם - בקשו מהם לחתום על מסמך קצר המסמיך אתכם לעשות שימוש בתמונות אלו בעת בניית האתר או הזנת תכנים לתוכו. פעולה זו הינה לגיטימית ותאפשר לכם לפעול ללא חשש מהפרת זכויות יוצרים.
 
פנייה ישירה לבעלי התמונות: מצאתם ברשת תמונה אחת ויחידה שהיא - היא תמצית ולב הדבר שחיפשתם. על תמונה זו חלות כאמור זכויות יוצרים של מי שצילם אותה. אין כל מניעה שתיצרו קשר באימייל, בטלפון ואף במכתב לבעלי זכויות היוצרים על התמונה ותבקשו את רשותם לעשות בה שימוש באתר האינטרנט שלכם. יכול להיות שתקבלו תשובה שלילית, אך באותה מידה ייתכן שתקבלו גם תשובה חיובית, ייתכן שתתבקשו לשלם עבור השימוש בתמונה, יתכן שתתבקשו רק לציין קרדיט לתמונה - אך כל עוד קיבלתם אישור כתוב מבעלי זכויות היוצרים על התמונה לעשות בה שימוש, אתם מכוסים מבחינת החוק.
 
שימוש בתמונות בעלות רישיון שימוש חופשי: מספר אתרים מספק מגוון די רחב של תמונות חופשיות לשימוש, ללא חשש להפרת זכויות יוצרים עקב השימוש בהן. שימו לב: בחלק מהאתרים קיימת דרישה לשמירה על הזכות המוסרית של התמונות ה"חינמיות" המוצעות בהן להורדה חופשית. במצב זה יש לציין קרדיט למקור התמונה אחרת זוהי הפרת הזכויות המוסריות של בעלי התמונות הללו.
 
רכישת תמונות לשימוש באתר: כלו כל הקיצים ולא מצאתם אפשרות להשתמש בתמונות חינמיות. אתרים רבים מציעים תמונות אותן ניתן לרכוש על מנת לעשות בהן שימוש פרטי ומסחרי. אחד האתרם המוכרים ביותר בתחום זה הינו אתר Istock Photo אשר ככל הנראה הוא בעל ההיצע הגדול ביותר לתמונות, אילוסטרציות, וקטורים והנפשות.