בניית אתרים בחינם - כל הסיבות מדוע אסור ליפול בפיתוי
חיפוש בגוגל אחר הביטוי "בניית אתרים חינם" יניב אינספור תוצאות חיפוש אשר תצענה לכל דורש בניית אתר אינטרנט מבלי להוציא על כך ולו שקל אחד. נשמע טוב מכדי להיות אמיתי? נכון! בניית אתרים חינם היא אסון! ככלל, כשמציעים לכם משהו בחינם, שאלו את עצמכם מה מרוויח מזה מגיש ההצעה. רבים וטובים נפלו ברשת בניית אתרים בחינם, אך צערם לא עזר להם. שכר הלימוד על התפתות ל"חינם" הוא לעיתים קרובות כבד וכואב. מאמר זה דן בסיבות מדוע אסור בתכלית האיסור להתפתות לבניית אתרים בחינם.
 
איבוד אמינות כתובת האתר: אחת הסיבות הנפוצות לבעלי פלטפורמות חינמיות להציע בניית אתר בחינם, טמונה ברצון אותם בעלי פלטפורמות להגדיל את נפח האתר שלהם על ידי הוספת דפים רבים ככל האפשר לדומיין הראשי שלהם. על מנת לעשות כן, מציעים בעלי הפלטפורמות החינמיות בניית אתר חינם אשר "יושב" כדומיין מישני (סאב דומיין) או כחלק מנתיב ה- URL של הדומיין הראשי שלהם. בצורה כזאת זוכים בעלי הפלטפורמה החינמית לגידול משמעותי בנפח האתר שלהם (לצרכי קידום האתר), אך אתר אינטרנט עסקי או אתר תדמיתי אשר מוקם כדומיין מישני או כחלק מנתיב URL, מאבד אמינות באופן מוחלט בעיני ציבור הגולשים ובפרט בעיני לקוחות פוטנציאליים אשר השאלה הראשונה שלהם תהיה תמיד: "מדוע האתר הזה לא מתפקד באופן עצמאי? אם מקימי האתר חוסכים על דומיין ובניית אתר מקצועי, הדבר מעיד על המקצועיות והאמינות שלהם". יש לציין בנקודה זו שלא מדובר כאן על רישום עסק או אתר באינדקס אתרים - הדבר שונה לחלוטין היות ואינדקס אתרים משמש ככרטיס עסק שנועד לקדם מוצר, אירוע או רעיון ולא כאתר אינטרנט העומד בפני עצמו.
 
חינם אינו בהכרח חינם לעד: בעלי פלטפורמות חינמיות לבניית אתרים מפתים את קורבנותיהם להקים אצלם אתר חינם אין כסף, אך לא מעט פעמים מדובר בשירות חינם לתקופת זמן קצובה. לאחר תקופת זמן מסוימת, השירות הופך להיות בתשלום (סמלי או שלא) וקורבן החינם מוצא עצמו כבר רגיל למערכת שניתנה לו ואין לו זמן או חשק להעביר את כל מה שהוא כבר העלה לקמום חינמי אחר. זוהי המלכודת, היות והיא נועדה למשוך את הקורבן להקים אתר בחינם, אך הנה שוב - לחינם הזה כבר יש עלות חודשית או שנתית. במצטבר, התשלום החודשי או השנתי כבר יכול היה לממן אתר מקצועי, מותאם אישית.
 
אתר חינם שולל בעלות על התכנים שבו: שימוש בפלטפורמות חינם להקמת אתר משול לשכירת רכב על פני קנייתו. כל התכנים המצויים בפלטפורמה החינמית של בניית אתר, שייכים לבעלי הפלטפורמה ולא למקימי האתר! בניגוד לשכירת רכב בעלות כספית כלשהי, הקמת אתר על גבי פלטפורמה חינמית מעלה את השאלה כיצד מרוויחים בעלי הפלטפורמה? התשובה אם כן, נעוצה לא אחת באותיות הקטנות של עסקה שטנית זו, לפיה מוותרים בעלי האתר על בעלותם על התכנים שלהם, בתמורה או כסוג של תשלום על אחסון האתר. במצב זה יכולים בעלי הפלטפורמה החינמית לעשות ככל העולה על דעתם עם טקסטים ותמונות שהעליתם לאתר שקיבלתם "חינם". לא רק שאין לכם בעלות על התכנים שלכם, אין לכם בעלות או אפילו עילה לבעלות על קבצי ההפעלה ובסיס הנתונים של אתר החינם שלכם. במשך זמן רב העליתם תכנים חדשים, תמונות ואם זו חנות - מוצרים לאתר החינם שלכם, אך ביום בו תרצו לקחת את האתר "שלכם" ולהעביר אותו לידיכם, תיתקלו באחד מן השניים: א. בעלי הפלטפורמה לא יאפשרו לכם מכיוון שכל קבצי ההפעלה ובסיס הנתונים של האתר שייכים להם. ב. הם יאפשרו לכם למשוך את קבצי ההפעלה ובסיס הנתונים של האתר במחיר כל כך מופקע ומופרך שמהר מאד תוותרו על הרעיון.
 
אין הבטחה לזמינות או רציפות: היות ואתם לא באמת בעלים של אתר החינם שלכם, אין לכם כל שליטה על זמינות האתר לגולשים ברשת, או על רציפות ההופעה שלו. אתר חינם יכול לרדת מהרשת בכל רגע נתון מבלי לבקש את רשותכם ובמצב זה אתם יכולים לאבד את כל התכנים שהעליתם לאתר. יתרה מכך, בעלי הפלטפורמה החינמית גם יכולים להקצות את דומיין המישנה שלכם או את חלקכם בנתיב ה- URL, לכל משתמש אחר בכל עת. רק רגע, מה קורה אם תפנו לבעלי הפלטפורמה החינמית ותבקשו, אפילו תדרשו להעלות את אתרכם חזרה? רוב הסיכויים שהם ידרשו מכם תשלום עבור הפעולה. חינם אמרנו? ממש לא! בואו, בקשו ממפעילי הפלטפורמה החינמית לבניית אתרים גיבוי של אתר החינם שלכם? חחח...!
 
הצגת פרסומות באתר: אנחנו כבר מתחילים להבין שאין דבר כזה חינם והיבט נוסף לכך הוא בעובדה שברוב המקרים, הרווח של בעלי הפלטפורמה החינמית לכאורה לבניית האתר, מרוויחים לא רע בכלל על ידי הצבת פרסומות PPC - Pay Per Click באתרכם או על ידי מכירת שטחי פרסום באתרים שהוקמו חינם אצלם. לא זו בלבד שהפרסומות תוצבנה באופן שרירותי באזורים הקריטיים של אתרכם, פרסומות אלו לא בהכרח קשורות אליכם או לתחום הפעילות שלכם, ברוב המקרים הן מכוערות ואף עשויות להציג באתרכם פרסום למתחרים שלכם!
 
הגבלה על משאבי נפח ותעבורה: מפעילי פלטפורמות חינמיות לבניית אתרים קשורים בעסקת הוסטינג אשר אפשרת להם נפח מסוים בדיסק השרת ותעבורה חודשית מסוימת. כל אתר חינם המוקם על גבי הפלטפורמה, למעשה "גוזל" את משאבי הנפח והתעבורה של מפעילי הפלטפורמה ולפיכך, יעשו בעלי הפלטפורמה החינמית כל אשר ביכולתם על מנת להגביל ולצמצם ככל האפשר את הנפח והתעבורה אשר מוקצים למקימי האתרים החינמיים. בצורה זו, קורבונת החינם לא מורשים להעלות את כל התכנים הטקסטואליים והגרפיים שברצונם להציג ועליהם לתעדף את התכנים, היות וחלות עליהם הגבלות קשות. עלות מול תועלת כבר אמרנו?
 
כתובת אימייל שאינה ממותגת: בעלי דומיין פרטי יכולים ליצור לעצמם מספר גדול של כתובות אימייל בסיומת הדומיין ובכך למתג את עצמם על בסיס אתר האינטרנט שלהם. בעלי אתר חינמי אינם יכולים לעשות זאת, היות ושוב, הדומיין אינו שייך להם - הם מתארחים על דומיין של מישהו אחר. יש לציין כאן, כי קיימים בעלי פלטפורמות חינמות לבניית אתרים אשר מציעים גם דומיין פרטי במתנה, תחתיו יוצג האתר שהוקם בחינם. שימו לב, גם זוהי מלכודת היות והדומיין אינו שייך לכם, אלא לבעלי הפלטפורמה אשר רכשו אותו עבורכם והקצו אותו לאתר החינם שלכם. ביום בו תרצו לקחת את הדומיין שלכם, צפו למחיר מופקע עבורו.
 
אובדן הפרטיות: הפרטים האישיים שלכם כגון שמכם, מספר הטלפון שלכם, כתובת האימייל שלכם - נמצאים בידי בעלי הפלטפורמה החינמית לבניית אתרים והם יכולים לעשות בפרטים שלכם ככל העולה על דעתם לרבות, אך לא רק: מכירתם לחברות שיווק, ספאם לסלולר ולאימייל, קידום מכירות, שליחת פרסומות וכדומה. זכרו, היות ואין דבר כזה אתר חינם - גם אמצעי יצירת הקשר עמכם, אותם מסרתם כאשר נרשמתם לשירות ה"חינם" ופרסמתם באתר ה"חינם", הינם סוג של תמורה הנגבית על ידי מפעילי הפלטפורמות החינמיות לבניית אתרים.
 
היעדר יצירתייות וגיוון: לא ניתן להתעלם מן העובדה כי רוב האתרים החינמיים נראים ומתפקדים אותו הדבר. אתרים חינמיים נועדו לסבתות שעברו קורס אינטרנט במתנ"ס הקהילתי ולילדים עד גיל 9. לא כל אחד יכול לבנות אתר אינטרנט! עובדה זו מגובה על ידי תחום שלם של עיצוב גראפי, מתכנני UX וממשקי משתמשים. אלמלא מומחי הממשקים היו כולם בונים את אתריהם באמצעות פלטפורמות חינמיות והאינטרנט לא היה עושה את כברת הדרך שעשה מאמצע שנות ה-90'.
 

לסיכום

עשו לעצמכם טובה גדולה מאד: לשם בניית אתר עסקי, פנו לבעלי מקצוע. עשו סקר מחירים, בקשו המלצות ותיק עבודות, אפילו התמקחו על המחיר אבל תנו לבעלי המקצוע האמיתיים לבנות את אתר האינטרנט העסקי שלכם. מה שזול או חינם היום, עלול לעלות לכם ביוקר בעתיד. חשוב לזכור גם את תקנות נגישות אתרי אינטרנט לבעלי מוגבלויות ולהבין כי הפלטפורמות החינמיות מבוססות על קוד סגור והתאמתו לתקנות הנגישות אינה פשוטה כלל ועיקר. לא ברור כיצד יוכלו מפעילי הפלטפורמות החינמיות לבניית אתרים להתאים את עצמם לתקינה זו ובאיזו סכנה אתם מציבים את עצמכם כאשר האתר שעשיתם בחינם יתגלה כעובר על החוק. אל תקחו סיכון מיותר ואל תאמינו להבטחות חינמיות מאיגרא רמא, שכן דרכן של אלו סלולות לבירא עמיקתא.