בניית אתרים - מנגנונים להורדת קבצים מהאתר
עוד בטרם נבחן מנגנונים שנועדו לאפשר לגולשים להוריד קבצים מהאתר שלנו, עלינו להבין תחילה כי בניית אתר אינטרנט היא למעשה כתיבה של קבצים שונים בשפות תכנות שונות על מנת ליצור ביניהם קשר, כך שיציגו באתר האינטרנט שלנו את התכנים שאנו רוצים. קבצים אלו שמורים בשרת אינטרנט ונקראים לפעולה כל אימת שהגולש באתר מפעיל פונקציה מסוימת. יחד עם זאת, עשוי לאפשר אתר האינטרנט לגולשים בו, להוריד למחשב ממנו הם גולשים - קבצים שונים הניתנים להורדה באתר האינטרנט שלנו. להורדת קבצים מהאתר קיימת משמעות חשובה מאד בהיבט התעבורה המוקצית לאתר האינטרנט על ידי ספק האחסון (הוסטינג), כאשר כל הורדת קובץ מהאתר מנצלת חלק יחסי (בהתאם למשקל הקובץ) ממכסת התעבורה החודשית שהוקצתה לאתר. לתעבורה באתר קשר הדוק עם דירוג האתר בגוגל, באופן שבו כאשר מזהים הזחלנים של גוגל תעבורה גבוהה באתר, כך עולה הסיכוי של האתר לקבל דירוג גבוה יותר. במאמר זה אציג מספר מנגנונים להורדת קבצים מאתר אינטרנט וכן אתייחס ליתרונות והחסרונות של מנגנונים אלו.
 
אם לרגע קט חשבתם שעליכם להפעיל מערכת כלשהי שתאפשר לגולשים באתר להוריד למחשב שלהם קבצים מסוימים, צדקתם וטעיתם בעת ובעונה אחת. מבולבלים? נעשה סדר: ראשית, יש לזכור כי מעבר להיבט ההשפעה על התעבורה באתר, יש לייחס חשיבות לנפח הקבצים המיועדים להורדה מהאתר. חברות אחסון אתרים מקציבות נפח אחסון מסוים עבור אתר האינטרנט שלכם, כך שכל קובץ (בין אם הוא קובץ אינטגרלי של האתר או קובץ ייעודי להורדה) מעלה את נפח האתר על גבי השרת המאחסן אותו. כעת נחלק את אפשרויות הורדת הקבצים מהאתר לשני תחומים עיקריים: הורדת קבצים מהאתר ללא מערכת ייעודית והורדת קבצים מהאתר תוך שימוש במנגנון ייעודי בר פיקוח.
 

הורדת קבצים מהאתר ללא מערכת ייעודית

הורדת תמונות מהאתר: כל תמונה הקיימת באתר האינטרנט שלכם ניתנת להורדה על ידי כל גולש שיגיע לאתר. כמובן שהדבר מנוגד להוראות החוק בנושא זכויות יוצרים בתמונות, אך טכנולוגית הדבר מתאפשר בקלות רבה על ידי שימוש בקליק הימני של העכבר על תמונה ושמירת התמונה למחשב, או פשוט יותר על ידי גרירת התמונה לתיקייה במחשב. לדפדפן כרום קיים תוסף בשם Image Downloader אשר מאפשר להוריד את כל התמונות בדף אינטרנט ולא זו בלבד, אף את קבצי הגראפיקה הכלולים בעיצוב הדף ואת כל הגראפיקה הנקראית באמצעות קבצי JAVA באותו דף.

הורדת דפי אינטרנט בשלמותם: אם נלך צעד אחד קדימה, נוכל לעבור מהורדת תמונה או תמונות באתר, להורדת דף אינטרנט שלם למחשב. כל דפדפן מאפשר שמירת דף אינטרנט למחשב ופעולה זו למעשה מורידה את כל תוכן הדף בתור דף HTML וכן תיקייה בעלת אותו שם כמו הדף. תיקייה זו כוללת את כל התמונות והגראפיקה של אותו דף אינטרנט. שוב - נושא זכויות היוצרים נכנס לתמונה, אך האפשרות הטכנולוגית קיימת.

הורדת קובץ באמצעות קישור: לעיתים נרצה לאפשר לגולשים להוריד קובץ ספציפי מהאתר - קובץ שיש לו משמעות רבה יותר מאשר הצגת תוכנו כחלק אינטגרלי של הדף. על מנת לעשות כן, יש בסף הכל להעלות את הקובץ הרצוי לשרת האחסון וליצור לו קישור מתוך דף האתר הרצוי. בדרך כלל מאפשרים בעלי אתרים הורדת קבצי PDF, DOC, XLS, PPS וכדומה, הכוללים נתונים טקסטואליים, מספריים או גראפיים אותם יורידו הגולשים למחשבם לשימוש פרטי. אציין כי גוגל יודע להציג קבצים אלו בתוצאות החיפוש, היות והזחלנים מסוגלים לקרוא את תוכן הקבצים ולאנדקס אותם כחלק מתוצאות החיפוש. דוגמא לאפשרות הורדה כזו של קבצים ניתן למצוא אצלנו באתר בקטגוריית לקוחות קליקיט ממליצים - שם תוכלו לראות אפשרות הורדה של קבצי PDF (מכתבי התודה שנשלחו לקליקיט).

שימו לב: כל אחד מן המצבים לעיל חושף בפני כל את מיקום הקבצים שלכם! מצב זה יוצר פרצת אבטחה היות וכל גורם עוין מסוגל על נקלה לזהות את התיקיות בהן מאוחסנים הקבצים ולנסות לפרוץ אליהן, או להעלות אליהן קובץ זדוני אשר יפגע באתר. ניתן ואף רצוי להגן על האתר מפני אפשרות אומללה זו, אך אחסון האתר בחברת הוסטינג מקצועית ואמינה עשוי לחסוך לכם את הטרחה.

הורדת קבצים מהאתר באמצעות מנגנון ייעודי בר פיקוח

בניגוד לתחום האפשרויות שהוצג קודם בדבר הורדת קבצים מהאתר, קיימים מנגנונים ייעודיים להורדת קבצים. מנגנונים אלו ניתנים לבקרה הן במישור החלוקה לקטגוריות הקבצים והן בדבר הבחירה אם לאפשר את הורדת הקבצים בחינם, או שהורדת הקבצים מותנית בהרשמה לאתר. המשותף לתחום האפשרויות הקודם ותחום אפשרויות זה, כרוך כמובן בהעצמת התעבורה באתר וכתוצאה אפשרית - העלאת דירוג האתר בעיני מנוע החיפוש של גוגל וכן, במגבלות הנפח הכולל שהוקצה לאתר האינטרנט שלכם בחברת האחסון. תחום נוסף הקשור להורדת קבצים מאתר אינטרנט, הוא כאשר חנות מקוונת מוכרת את הקבצים להורדה כמוצרים דיגיטליים, אך נושא זה נדון במאמר בניית אתרי מסחר מקוון. אציג כעת את שני המנגנונים הנפוצים ביותר להורדת קבצים באמצעות מנגנון ייעודי מנוהל:
 
 1. מערכת ניהול קבצים להורדה
 2. בניית אתר בעל מערכת ייעודית לניהול קבצים להורדה, עשויה להיות מלאכה לא פשוטה, אלא אם עושה חברת בניית האתר שימוש במערכת קיימת, כדוגמת רכיב DOCman המיועד לאתרי ג'ומלה. רכיב זה נחשב לאמין ביותר מבין יתר הרכיבים לניהול הורדת קבצים ומאפשר מספר מאפיינים חשובים:
  • ניהול קטגוריות קבצים להורדה - היות ואנו נרצה לסדר עבור הגולשים באתר את כל הקבצים אותם יוכלו להוריד באופן שייקל עליהם למצוא את הקובץ או הקבצים הרצויים, נעדיף לחלק את הקבצים לקטגוריות. באתר קליקיט למשל, מסודרים הקבצים להורדה על פי קטגוריות: עזרים לבניית אתרים, הרחבות לג'ומלה סדרה 3x, תבניות עיצוב חינם לג'ומלה 3, תבניות עיצוב חינם לאתרי HTML וכן, אפליקציות Java Script לפיתוח.
  • תיאור הקבצים להורדה - נראות היא חלק בלתי נפרד מתפעול הרכיב והוא מיישם זאת באמצעות טקסט קצר וצלמית רלוונטית העשויים לעזור רבות לגולשים באתר לזהות במהרה את הקובץ או הקבצים הרלוונטיים להם ואף לדרבן או לגרות אותם להוריד קבצים נוספים. חלק מתיאור הקבצים נובע מהגדרות מערכת, כך שניתן להציג לגולשים את תאריך ההעלאה של הקובץ לשרת, תאריך העדכון שלו (אם היה) ואת משקלו.
  • הורדת קבצים מיידית / הרשמה לאתר כתנאי להורדת קבצים - את הקבצים יכולים המשתמשים להוריד למחשבם באופן מיידי, או רק לאחר שהם מבצעים הרשמה לאתר. ההרשמה לאתר כתנאי מיושמת לעיתים כאשר למשל מבקשים בעלי האתר ליצור לעצמם קהל לדיוור ניוזלטר.
  • הסתרת מיקום הקבצים בשרת - המערכת יודעת להסתיר מעיני כל (וגם מעיני הזחלנים של גוגל) את המיקום של הקבצים בשרת עליו מאוחסן האתר. הדבר חשוב לאין ערוך בהיבט אבטחת המידע ואבטחת האתר, היות ולגולש או לחבר באתר מוצג כפתור להורדת הקובץ ואין לו כל דרך לדעת מהיכן בשרת מועבר הקובץ למחשב שלו.
  • חסרון - יש לציין כי היתרונות הרשומים לעיל עולים באופן ניכר על חסרון אחד והוא, העלות הכספית הכרוכה בהטמעת מערכת זו וקונפיגורציה נכונה שלה. אם לא נתייחס לעלות הכספית כמכשול, אציין בכל זאת כי הטמעת המערכת דורשת מידה מסוימת של ידע והבנה בתכנות לאינטרנט - עובדה שאינה מיוחסת למשתמש הממוצע ועל כן, מומלץ לפנות לחברת בניית אתרים המתמחה בבניית אתר בעל מערכת ייעודית לניהול קבצים להורדה.
 3. מערכת מחשוב בענן לשיתוף קבצים
 4. מטרת בניית אתר מחשוב בענן הינה לאפשר טיפול בצרכים המורכבים של שיתוף קבצים, הורדת קבצים ועבודה משותפת על קבצים בעסקים קטנים ובינוניים, או בין ארגון מסוים לגופים המורשים מטעמו לצפות בקבצים, להוריד אותם, לערוך אותם, או לעשות בהם כל שימוש אחר. מערכת מחשוב בענן לשיתוף קבצים דורשת הגדרות שרת ייחודיות והקצאת משאבים בהתאם. מערכת מחשוב בענן יכולה להיות עצמאית או קשורה לדומיין האתר. להלן מאפיינים מרכזיים של מערכת מחשוב בענן לשיתוף קבצים:
  • פתרון כולל לאחסון, שיתוף, סנכרון ועבודה משותפת על כל הקבצים המכילים את התכנים העסקיים.
  • ארכיטקטורה מרובת משתמשים בעלת פאנל בקרה לניהול לקוח, משתמש, קבוצה וניהול תפקידים.
  • גישה מרובת פלטפורמות עם יכולת לעבודה מקוונת או לא מקוונת, ממחשב, מטלפון חכם, או מטאבלט.
  • שימור ושחזור מכל הגרסאות הקודמות של הקבצים העסקיים.
  • רשימת קבצים, צפייה בקבצים, שינוי שמות קבצים, שיתוף, הורדה ומחיקה של קבצים.
  • עידוד עבודת צוות, יעילות ואינטראקציה קבוצתית מקסימליות.
  • חלופה טובה יותר לאימייל, FTP, כונני שיתוף ברשת וזיכרון נייד.
  • עבודה משותפת מאובטחת מבוססת תיקיות עם הרשאות גישה ברמת המשתמש.
  • שיתוף מיידי של קבצים עם משתמשים פנימיים וחיצוניים באמצעות קישורים.
  • סינכרון מיידי של קובץ או תיקייה בכל תחנות העבודה והטלפונים הניידים.
  • שינויים שנעשים במצב לא מקוון מסונכרנים אוטומטית במצב מקוון.
  • פתרון סנכרון נטול סתירות לטיפול בעריכת קובץ על ידי משתמשים מרובים.